Jak działa laser?

Termin “LASER” jest skrótem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Lasery wzmacniają światło poprzez pochłanianie i wypromieniowanie energii. Promieniowanie laserowe jest wytwarzane w źródle poprzez dostarczenie skoncentrowanej energii do medium laserowego, jak np. stałe kryształy lub związku gazu (CO2, hel-neon, itd.), w celu stymulowania lub pompowania atomów do uzyskania spontanicznej emisji światła.

Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Podstawowa różnica tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi promień lasera.

W praktyce wygląda to tak, że wygenerowana wiązka laserowa o dużej mocy pada na materiał i powoduje jego odparowanie. W zależności od potrzeb jest to częściowe odparowanie przy grawerowaniu, lub całkowite przy cięciu. Szerokość cięcia jest bardzo mała i pozwala ona na wykonywanie bardzo małych elementów i skomplikowanych wzorów i kształtów.

Laser jest sterowany komputerowo za pomocą układów CNC. Dostarczony lub zlecony projekt jest poddawany przetwarzaniu numerycznemu, które steruje laserem zapewniając precyzyjną pracę. Głowica laserowa może poruszać się po dowolnym konturze, wycinając lub grawerując materiał o bardzo skomplikowanych kształtach i wzorach.

http://wigacnc.pl/uslugi/laser